Paterson (2016) Lektor PL

Paterson (2016) Lektor PLOryginalny tytuł: Paterson

Czas seansu: 113 minut

Gatunek filmu: Dramat, Komediowy

Reżyseria: Jim Jarmusch

Scenariusz: Jim Jarmusch

Miejsce produkcji: Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy

Data światowej premiery: 16 maja 2016

Opis filmu

Film przedstawia historię kierowcy miejskiego autobusu – Patersona (Adam Driver). W życiu jest spełnionym człowiekiem, bo niczego mu nie brakuje i dodatkowo kocha bezgranicznie swoją zwariowaną żonę – Laure (Golshifteh Farahani), która z każdym nowym dniem ma coraz to bardziej szaloną wizję ich przyszłości. Filmowy bohater w pełni oddaje się również swojej pasji, którą jest pisanie wierszy, długie spacery z psem oraz towarzyskie spotkania z grupką znajomych ekscentryków. W tym gronie znajduje się między innymi mający miłosne rozterki, towarzysz od kieliszka, wyzwolona singielka, która cały swój wolny czas spędza właśnie w barze, czy w końcu cały czas narzekający na swoje życie, kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi jego szczęścia i zadowolenia z życia. Pewnego dnia jednak z powodu pewnych zaistniałych okoliczności, spokój i opanowanie głównego bohatera, zostaną wystawione na ciężką próbę.

Obsada aktorska

Paterson – Adam Driver, Laura – Golshifteh Farahani, Doc – Barry Shabaka Henley, Method Man – Method Man, Marie – Chasten Harmon, Everett – William Jackson Harper, Japoński poeta – Masatoshi Nagase, Uczennica – Kara Hayward.

Recenzja

Reżyser filmu przedstawia kilka dni z życia Patersona, jego żony, oraz pasji, którą główny bohater również posiada. Paterson wiedzie swoje spokojne życie w New Jersey, gdzie pracuje jako kierowca miejskiego autobusu. Jim Jarmusch rozpoczyna swój dzień od sprawdzenia godziny, wypicia porannej kawy i mijania tych samych ulic w drodze do pracy. Typowy i monotonny dzień z życia nudnego człowieka, ale absolutnie nie można nazwać go ofiarą losu. Absolutnie również nie ma niczego złego w tym, że bohater uwielbia swoje ustabilizowane i harmonijne życie bez jakiejkolwiek nutki szaleństwa. Można z całą pewnością stwierdzić, że szybo polubicie Patersona, jego zwariowaną żonę, ich psa, a na końcu jego pasję. Widz na pewno polubi także te nudne ulice, bez przemocy i rozlewu krwi. Szybko spodoba Wam się ten stoicki spokój. Cały film postrzegany jest jako pewnego rodzaju wiersz. Typowy dzień jego życia, który kończy się spacerem z psem i wizytą w jego ukochanym barze, gdzie spotyka się z zaprzyjaźnionymi ekscentrykami. Sam Jim Jarmusch idealnie wstrzelił się z Patersonem w moment, gdy w dzisiejszych czasach liczy się tylko konsumpcja i natychmiastowa kariera, gdzie nie ma miejsca na nudę i rutynę. Do filmu można wracać wielkokrotnie i z czystym sumieniem stwierdzamy, że za każdym razem można odkrywać go na nowo. Serdecznie polecamy!

Paterson (2016) Lektor PL

Play
0:00:00
1:53:19

Player 2

Play
0:00:00
1:53:19

Paterson (2016) Lektor PL

Jeden komentarz do Paterson (2016) Lektor PL

  • Darek  napisz:

    W końcu znalazłem cały film z lektorem 🙂

Zostaw odpowiedź