Powidoki (2016) PL

Powidoki (2016) PLOryginalny tytuł: Powidoki

Czas seansu: 98 minut

Gatunek filmu: Biograficzny, Dramat

Reżyseria: Andrzej Wajda

Scenariusz: Andrzej Mularczyk

Miejsce produkcji: Polska

Data światowej premiery: 10 września 2016

Opis filmu

Film opowiada historię głównego bohatera, Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda), który jest artystą i doświadczył bardzo bolesnych konsekwencji dokonując swoje wybory artystyczne. Najnowsze dzieło Andrzeja Wajdy ukaże jak socjalistyczny rząd potrafi zniszczyć i złamać charakterność człowieka.

Obsada aktorska

Władysław Strzemiński – Bogusław Linda, Hania – Zofia Wichłacz, Nika Strzemińska – Bronisława Zamachowska, Personalny – Andrzej Konopka, Julian Przyboś – Krzysztof Pieczyński, Madejski – Mariusz Bonaszewski, Włodzimierz Sokorski – Szymon Bobrowski, Dyrektor Rajner – Aleksander Fabisiak.

Recenzja

Najnowszy film Andrzeja Wajdy opowiada historię malarza Władysława Strzemińskiego, osadzoną w 50-tych latach w Łodzi. Postać artysty jest przedstawiona tutaj w bardzo prosty i lekko podkoloryzowany sposób. Wajda ukazuje jak malarz nie dał się złamać pod naciskami ustroju i stopniowo uczył się żyć w nim, nie będąc jednak najważniejszym artystą XX wieku, lecz był kimś, kto uważany był za przeszkodę. Bardzo dobrze w rolę wcielił sie Bogusław Linda, który pokazał, że nie jest tylko typowym twardzielem kina, ale również subtelnym i emocjonalnym człowiekiem.  Jest to na prawdę fenomenalny film pod względem realizacji. Prawdziwyn problemem jest jednak scenariusz, który daleki jest od nawet dostatecznego. Brak w nim przede wszystkim prawdziwych postaci z krwi i kości, ponieważ wszystko jest takie jakieś sztuczne, że aż mało prawdziwe. Kolejnym problemem są również dialogi, które właśnie też między innymi sprawiają, że ten film jest po prostu mało realny i taki jakiś nijaki. Andrzej Wajda składa w filmie hołd artyście, który nie ugiął się pod naporem systemu i zapłacił za to bardzo wysoką cenę. Zrobił po prostu coś, na co w życiu nie odważyło się wielu w tamtych czasach. Ogólnie to dobry film i na pewno polecamy oglądnąć go na dużym ekranie, choćby z powodu Władysława Strzemińskiego i jego fantastycznej biografii.

Nasze filmy oglądnęło już ponad 100 tysięcy widzów! Oglądnij film i odpowiedz na krótkie pytanie:

Czy jakość filmu była zadowalająca?

102693 osób głosowało na Tak

381 osób głosowało na Nie

Powidoki (2016) PL

Play
0:00:00
1:38:14

Player 2

Play
0:00:00
1:38:14

Powidoki (2016) PL

Zostaw odpowiedź